Kriptolar:
30369
Bitcoin:
$61.224
% 1.98
BTC Dominasyonu:
%53.2
% 1.04
Piyasa Değeri:
$2.20 T
% 4.85
Korku & Açgözlülük:
51 / 100
Bitcoin:
$ 61.224
BTC Dominasyonu:
% 53.2
Piyasa Değeri:
$2.20 T

AI Kullanılarak Yapılan Biden Sesli Aramaları Nedeniyle Danışmana Dava Açıldı

AI Kullanılarak Yapılan Biden Sesli Aramaları Nedeniyle Danışmana Dava Açıldı

New Hampshire Başsavcılığı, Demokratik bir siyasi danışman olan Steven Kramer’ın, AI kullanarak Joe Biden gibi davranan sesli aramaları (robocall) yaptığı gerekçesiyle suçlandığını duyurdu. Kramer, New Hampshire’daki Demokratik ön seçimlerde 26 adet seçmen korkutma ve kimlik sahtekarlığı suçlamasıyla yargılanacak.

Sesli Arama Planının Detayları

Kramer’ın AI teknolojisi kullanarak binlerce sesli arama yaptığı ve bu aramalarda Biden‘ın sesini taklit ederek seçmenleri “oylarını kasım ayındaki seçimler için saklamaya” çağırdığı iddia ediliyor. “Oyunuz Salı günü değil, Kasım ayında geçerlidir.” ifadesiyle seçmenleri yanlış yönlendirdiği belirtiliyor. Kramer, 13 ağır suç ve 13 hafif suç kapsamında yargılanacak.

Federal İletişim Komisyonu (FCC) ise Kramer’a, bu derin sahtecilik sesli aramalarıyla kimlik sahtekarlığı yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle 6 milyon dolar ceza kesmeyi planlıyor. Ayrıca, aramaları ileten telefon şirketi Lingo Telecom, aramaların kimlik sahtekarlığı yapılmasını zorlaştıran en yüksek düzeyde kimlik doğrulamasıyla gönderildiğini belirterek 2 milyon dolar ceza önerdi.

Tepkiler ve Sonuçlar

Başsavcı Formella, bu suçun ciddiyetine dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı: “Umarım bu yaptırımlar, AI kullanarak veya başka yollarla seçimlere müdahale etmeyi düşünenlere güçlü bir caydırıcı sinyal gönderir.”

Kramer, Şubat ayında NBC’ye verdiği röportajda, bu eylemi bir protesto amacıyla yaptığını belirtti: “Bu, fark yaratmamın bir yoluydu ve başardım,” dedi. “500 dolara yaklaşık 5 milyon dolarlık bir etki yarattım.”

Biden kampanyası, AI kullanımıyla içerik oluşturma ve seçmenleri etkileme olasılığına ilişkin artan korkuları kabul etti. Reuters’ın bildirdiğine göre, kampanya 2024 seçimlerinde AI’nın olası sonuçlarıyla başa çıkmak için bir departmanlar arası ekip kurdu.

Şubat ayında, en büyük yirmi AI teknoloji şirketi, yazılımlarının seçmenleri etkilemek için kullanılmayacağına dair garanti verdi.


Coin Mühendisi Katıl üyesi olarak ayrıcalıklardan yararlanabilir, Gönülden destek seçeneği ile özel Telegram grubumuza dahil olabilirsiniz.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir