Kriptolar:
29292
Bitcoin:
$64.733
% 0.85
BTC Dominasyonu:
%53.5
% 0.09
Piyasa Değeri:
$2.38 T
% 0.29
Korku & Açgözlülük:
72 / 100
Bitcoin:
$ 64.733
BTC Dominasyonu:
% 53.5
Piyasa Değeri:
$2.38 T

ABD Senatörleri kripto para düzenlemelerinin öne çekilmesi için baskı yapıyor

Investing.com – ABD’de hem demokrat hem de cumhuriyetçi kanattan 6 Senatörün oluşturduğu koalisyon, Hazine Bakanlığını kripto para birimlerine kurallar konulmasını hızlandırma çağrısında bulundu. 

Senatörler, yıl bitmeden kripto para yasaları konusunda en azından bir yönlendirme bekliyorlar. Bilindiği gibi onaylanan son altyapı tasarısındaki “komisyoncu” tanımı 2024 yılında yürürlüğe girecek. Ancak senatörler yakın zamanda yasal hale getirilen tasarıyla ilgili ABD Hazinesinin hızlı bir şekilde aksiyon olmasını istiyor.

Altyapı yasasında belirlenen “komisyoncu” terimi, geniş kapsamından dolayı kripto endüstrisi katılımcıları tarafından eleştirilmişti. Eleştirinin odağında bu terimin sadece kripto para borsaları haricinde kripto madenciliği firmalarını, kripto saklama hizmeti veren şirketleri ve dolayı yoldan kripto para işlemleri yürüten diğer firmaları da içermesi vardı. 

ABD Senatörleri, yayımladıkları ortak bildiride endişelerini dile getirirken yasanın kesin bir kapsama sahip olması gerektiği konusunda ısrarcı oldular. Bu bağlamda ABD Hazinesini İdari Usul Yasası kapsamında hızlı şekilde aksiyon alarak en azından 2021 yılı bitmeden resmi olmayan bir rehber yayımlamaya çağırdılar.

Bildirinin altına imza atan iki siyasi kanattan Senatörler Rob Portman, Mark R. Warner, Mike Crapo, Kyrsten Sinema, Pat Toomey ve Cynthia Lummis idi.

Senatörler, piyasaların sağlıklı şekilde ilerlemesi için belirsizlik ortamının dağılması konusunda bastırırlarken Ağustos ayında da “komisyoncu” tanımının kripto para borsaları ve benzer faaliyette bulunanlar biçiminde daraltılmasını talep etmişlerdi.

Kripto para faaliyetlerini belirli bir çerçeveye oturtmak endüstri için olumlu olur mu?

Senatörler tarafından kaleme alınan mektup, ABD hükümetinin geniş bir raporlama içeren yasasına karşı hâlâ tepkilerin olduğunu gösteriyor. bu yüzden ABD senatörlerinin bu yaklaşımı kripto para sektöründe olumlu karşılanabilir.

Ancak Senatörlerin 2021 yılı sonuna kadar bir kural getirilmesi talebi, bahsi geçen sürenin çok kısa olduğuna dair eleştiriler yapılmasına yol açtı. Bu yüzden ABD Hazinesinden bu süre zarfından bir rehberin çıkması pek olası görülmüyor.

Diğer yandan ABD’de kripto para endüstrisiyle ilgili hararetli tartışmalar devam ediyor. Farklı bir oturumda ABD Senatosu Bankacılık Komitesi, stabil kripto para düzenlemeleri konusu için toplandı. 

Stabil kripto paralar da senatörlerin gündeminde kalmaya devam ediyor

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi oturumunda ise Senatör Sherrod Brown, kripto paralar ve stabil kripto varlıkların kripto para endüstrisinde oynadığı rol hakkında sert eleştirilerde bulundu. Senatör Brown, kripto paraları “bir fantezi ekonomisi” olarak tanımlarken stabil kripto paraların insanların tasarruflarını volatil ve zaman zaman dolandırıcılıkla ilişkili kripto paralarla riske atmalarını kolaylaştırdığını iddia etti.

Senatör Brown’un ayrıca kripto paraların değişken doğasından dolayı daha yüksek işlem ücretlerine ulaşabileceği bununda ödeme sistemlerini bozma etkisine yol açabileceğini savundu. Bu açıdan baktığında ise stabil kripto paraların faydasını kabul ettiğini dile getirdi. 

ABD otoriteleri, son görünüme göre kripto paralar hakkında farklı görüşlere sahipler. Ancak ortak nokta, düzenleyici netliğinin daha kısa sürede getirilmesi. Kripto paraların yasalar çerçevesinde devam etmesi, endüstrinin daha sağlıklı gelişmesi ve yatırımcıların risklere karşı korunması konusunda ortak görüş olarak ortaya çıkıyor.

Yazar: Günay Caymaz

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir