Coinmuhendisi-Massa AMA Özeti

Coinmuhendisi-Massa AMA Özeti

29 Eylül 2022 tarihinde Coinmuhendisi olarak  AMA etkinliğimizi gerçekleştirdiğimiz Massa proje yetkilisi sorularımızı yanıtladı ve proje hakkında bilgiler verdi.

AMA  içerik ve detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

İlk olarak kendisini tanıtmasını istediğimiz Massa yetkilisi şunları aktardı.

Ben Damir Vodenicarevic, Bilgisayar Bilimi ve Fiziği alanında bir geçmişim var.
Makine öğrenimini hızlandırmak için Fizik alanında doktora yaptım, daha sonra Massa’ya kurucu ortak ve CTO olarak tam zamanlı olarak katılmadan önce 3 yıl boyunca bankacılıkta (AI kullanarak dolandırıcılık tespiti) çalıştım.

Massa’nın arkasındaki teori üzerinde 3 yıl boyunca çalıştım (akşamları ve hafta sonları matematik yaparak), aksi halde çalıştım.
Tamamen merkezsizleştirilmişken mevcut blok zincirlerinden daha hızlı giden bu mimarinin güvenliğini göstermeyi başardığımızı fark ettiğimizde, teoriyi gerçeğe dönüştürmek için bir şirket (Massa Labs) başlatmaya karar verdik 🙂

Yağmacılara ve FUDDER’lara karşı çalışmak çok önemlidir.

 

Ama etkinliğimiz Coinmuhendisi olarak Massa proje yetkilisine sorduğumuz bazı giriş sorularıyla başladı ve sorulan soru ve verilen cevaplar şu şekilde:

S1:  MASSA nedir?

C1: Massa, 1. nesil blok zincirlerinin genel olarak verimsiz, yavaş olduğu ve daha sonra merkezileşme sorunları yaşadığı gözleminden doğdu. Yeni mimariler, ademi merkeziyetçiliği daha da feda ederek ölçeklendirme sorununu çözmeye çalıştı.
Massa, rekabetçi ölçeklendirme (saniyede 10.000 işlem) elde etmek için yeni bir teknolojiden (blok zinciri yerine blockclique) yararlanırken, piyasadaki diğer tüm blok zincirlerinden daha merkezi olmayan bir teknolojiden yararlanıyor.
Ayrıca iki yeni özellik sunuyoruz: zincir üzerinde barındırılan web sayfaları ve özerk akıllı sözleşmeler, isterseniz daha sonra size bu konuda daha fazla bilgi verebilirim.
Şimdi geliştirme / testnet aşamasındayız.

S2: Neden tamamen ademi merkeziyetçiliğe odaklanıyorsunuz?

C2: Güvenlik / ölçeklenebilirlik / ademi merkeziyetçilik üçlemesi içinde Massa, esas olarak ademi merkeziyetçiliğe odaklanan tek blok zinciridir (bildiğimiz kadarıyla). Bu benzersiz konumlandırma ile piyasadaki bir boşluğu doldurmaktan daha fazlası, blok zincirlerinin gerçekten korkunç veritabanları olduğuna inanıyoruz: yavaş, maliyetli ve çok fazla veri depolayamıyorlar. Başlıca avantajları ve var olma nedenleri, doğru yapıldığında, küçük bir grubun tüm sistemi kontrol etmesini engelleyerek gerçek ademi merkeziyetçiliğe izin vermeleridir. Merkezi olmayan bir bağlamda bir blok zinciri kullanmayı seçmek bir hatadır: diğer klasik veritabanları çok daha hızlı ve verimli olacaktır.

S3. Alana hangi özellikleri getiriyorsunuz?

C3: Ölçekte ademi merkeziyetçilik ana hedefimizdir çünkü şimdiye kadar başarılmadığına inanıyoruz.
Bu amaçla yeni özellikler de sunuyoruz.

İlk olarak, insanların “web3” olarak adlandırdıkları şeyin genellikle merkezi bir alan adı çözümleme sürecine sahip merkezi bir sunucuda barındırılan normal bir merkezi web sitesi olduğunu gördük ve bu web sitesi daha sonra bir eklentiyle konuşuyor (örn. Metamask) blok zincirindeki akıllı sözleşmelerle etkileşime girmek için.
Ve sonuç bu tür hack’ler: https://www.cryptotimes.io/badger-dao-lost-over-120m-in-a-front-end-hack/
Massa’da, akıllı sözleşmelerin onlara erişmek için gereken web sitelerini doğrudan blok zincirinin kendisinde barındırmasına izin veriyoruz.
Bu, Massa’nın gerçekten merkezi olmayan ve güvenli bir web3 deneyimi sunmasını sağlar.

İkincisi, birçok akıllı sözleşme, defter tutma işlemlerini gerçekleştirmek için harici olarak gönderilen işlemlerle düzenli olarak uyandırılmayı gerektirir. Massa’da ilk kez Otonom Akıllı Sözleşmeleri tanıtıyoruz. Bu tür sözleşmeler daha sonra uyanmaya kendi başlarına karar verebilir (örneğin birkaç blokta). Bu şekilde, DEX ticaret botları gibi şeyler, herhangi bir merkezi altyapı gerektirmeden Massa’da oluşturulabilir.

S4. Düğüm ağınız ne kadar büyük, kaç kişi katılıyor, bir düğümü çalıştırmak için neye ihtiyacım var?

C4: Test ağımızda yaklaşık 7000 düğüme ulaştık.
Bunun nedeni, bir düğümü çalıştırmanın çok kolay olmasıdır: düğümler, ademi merkeziyetçiliği en üst düzeye çıkarmak için normal bir masaüstü bilgisayarda 🙂

S5: Massa’da boğa güreşi projeleriniz var mı?

C5: Evet, birçok topluluk projesi inşa ediliyor (İnşaatçılar anlaşmazlık kanalımıza bakın).
Ayrıca, otonom akıllı sözleşmeler kullanarak özerk tasfiyelere sahip ilk DEX olan Dusa’nın yanı sıra birkaç sponsorlu proje (oyunlar, NFT vb.) Daha fazlasını yakında duyuracağız.

 

Coinmuhendisi tarafından proje kapsamında sorulan ve Massa yetkilisi  tarafından cevaplanan soruların ardından etkinlik kapsamında Twitter kullanıcıları ve Telegram kullanıcıları arasından 10 kişinin soruları seçildi ve Massa  yetkilisi tarafından sorular cevaplandı.


TWITTER SORULARI

S1: Massalabs’ın 14.1 Testnet’inin canlı olduğunu ve yakında sona ereceğini fark ettim. Bu Testnet’ten ne tür sonuçlar aldınız, herhangi bir geri bildirim aldınız mı? Bize onlardan bahseder misiniz?

C1: TEST.14.X, büyük yeniden düzenlememizden sonraki ilk testnet bölümüydü. Birçok kod değişikliği yapıldığından, normalden daha uzun bir stabilizasyon aşaması izlemesi gerekiyordu. Şimdi çok yakında tekrar ağır işlem yükü altında testlere devam etmemizi sağlayacak bir güven seviyesine ulaşıyoruz! Bundan sonra bu değişiklikler sayesinde gelişim çok daha kolay olacak.

S2. Web sayfanızda birçok iş ilanı gördüm. Ekibinize ne gibi nitelikler dahil edilmeli, kriterleriniz nelerdir? (@mehmetfb_07)

C2: Nitelikler işe bağlıdır. Çoğunlukla deneyimli Rust geliştiricileri ve genç DevOps arıyoruz.
Başvurabilirsiniz ve en iyi yol, açık kaynaklı Massa kod tabanına katkıda bulunduktan sonra bunu yapmaktır.

S3. Genel olarak, projeler uygulamalarını önce ios’a ve ardından android’e ekler, ancak android kullanıcıları her zaman çoğunluktadır, bu nedenle uygulamayı ilk önce nerede kullanıma sunacaksınız? 

C3: Aynı anda her ikisinde de olmalıyız.

S4. Projenizin geliştirme durumu şu anda nedir? Ve nasıl gidiyor? Projeniz şu anda iyi durumda mı yoksa gelecekte daha mı iyi olacak? 

C4: Testnet aşamasındayız, geliştirme çok iyi gidiyor. Son zamanlarda yapılan yeniden düzenleme, koda çok daha fazla esneklik getirdi.
Şimdi bir stabilizasyon aşamasına giriyoruz.

S5. Sitenizde, gücün mevcut blok zincirlerdeki belirli kişilerde olduğunu yazdınız, ancak bunun projenizde olmasını nasıl önlediniz? (@Batuhan1Eroglu)

C5: Birden fazla cephede:
* Kullandığımız benzersiz teknoloji, çok sayıda eşdeğer düğümde yüksek verim ve güvenlik sağlar
* Bir staker olmak için giriş engeli düşüktür: insanlar evde düğümleri kolayca çalıştırabilir
* İlk dağıtım, madeni para konsantrasyonunu önlemek için şimdiye kadarki en adil dağıtım olacaktır

 

TELEGRAM SORULARI

S1: Otonom akıllı sözleşmeler kullandığınızı okudum. Akıllı sözleşmeler tam olarak nasıl çalışır? Bu sistemin güvenliğini nasıl sağlayabilirsiniz? Otonom akıllı sözleşmelerin bize nasıl fayda sağladığını basitçe açıklayabilir misiniz?(@metinmeral)

C1: Otonom akıllı sözleşmeler, herhangi bir merkezi altyapı kullanmak zorunda kalmadan kendi kendini geliştiren NFT’nin, zengin metaverse uygulamalarının, otomatik ticaret botlarının vb. dağıtılmasına olanak tanır. Otonom akıllı sözleşmeler, diğer akıllı sözleşmelerdeki değişiklikleri kendi başlarına uyandırmak için algılayabilir, kendileri tarafından işlenecek mesajları veya gelecekteki bir zaman damgasında diğer akıllı sözleşmeleri gönderebilir.

S2: Silinmiş soru 

S3: Tokenomik Dağılımınızın nasıl olacağı hakkında bilgi verir misiniz? Kaç tane madeni para basılacak ve kaç tanesi kilitlenecek? Ayrıca, jetonunuzun piyasada kıt olmadığından ve fiyatının düşmediğinden nasıl emin olacaksınız?

C3: ademi merkeziyetçiliği sağlamak için adil bir dağıtım olacaktır. Balina yok. Lansmanda toplam yaklaşık 500 milyon coin arzı bekliyoruz. O zaman piyasa özgür olacak.

S4: There have been some problems with the Fantom and Solana networks in the past and the networks have been suspended for a while. What do you think is the main reason for these problems and can you create the technological infrastructure to prevent such situations from happening in the Massa network?(@salihve)

C4: Tek bir düğüm veya sağlayıcı başarısız olduğunda bu ağların başarısız olduğunu gördük. Bunun nedeni, ciddi bir ademi merkeziyetçilik eksikliğidir.
Ademi merkeziyetçiliği nedeniyle, Massa aynı sorunlardan etkilenmeyecek, ancak başka, yeni zorluklarımız var!

S5: Silinmiş soru

 

Bu AMA için çok teşekkürler. Ve birlikte inşa etmek için sabırsızlanıyoruz! 🙂 bize katılmaktan çekinmeyin! Teşvik edilen Testnet’imiz yayında:

> https://massa.net
> https://twitter.com/massalabs
> https://docs.massa.net/
> https://massalabs.medium.com/
> https://t.me/massanetwork
> https://t.me/massa_turkey
> https://twitter.com/MassaTurkiye

 

Yöneticiler hazırlanırken, Türk topluluğu kanallarımıza katılmaktan çekinmeyin:
=> https://t.me/massa_turkey
=> https://twitter.com/MassaTurkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir