Kriptolar:
27234
Bitcoin:
$41.486
% 0.20
BTC Dominasyonu:
%53.0
% 0.93
Piyasa Değeri:
$1.54 T
% 3.64
Korku & Açgözlülük:
74 / 100
Bitcoin:
$ 41.486
BTC Dominasyonu:
% 53.0
Piyasa Değeri:
$1.54 T

YÖK Başkanı’ndan Kripto Para, NFT ve Blockchain Müjdesi!

Yayınlanma Tarihi: 15 Mayıs 2022 14:20:11

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, NFT ve Blockchain gibi teknolojilere yönelik olan yeni bölümlerin tasarlanma aşamasında olduğunun haberini verdi. İşte Özvar’ın açıklamaları ve detaylar…

NFT, Blockchain bölümleri açılacak mı?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’nde öğrencilerin sorularını yanıtladı. Gelen sorulardan biri, son yılların en popüler gelişmelerinden biri olan non-fungible token’lar (NFT) ve hem NFT’nin, hem de Bitcoin gibi kripto para birimlerinin arkasındaki Blockchain teknolojisine yönelikti. Öğrencilerden Taha Çiçek’in sorduğu “Önümüzdeki süreçte NFT, Blockchain gibi teknolojilerin bölümleri açılır mı? Bunlar dünyada yayılmaya başladı. Üniversitelerimizin bu duruma tutumu sizce nasıl olur?” sorusuna, Özvar aşağıdaki yanıtla karşılık verdi:

Bunlar, en çok hoca ihtiyacı duyduğumuz alanlar. Buraya gelen hocalar ya matematik bölümünden geliyor, ya bilgisayar mühendisliğinden ya da yazılım mühendisliğinden geliyorlar fakat bırakın hoca olmayı bu bölümlerde okuyan arkadaşlar 3’üncü, 4’üncü sınıflarda bir işe angaje oluyorlar. İyi de yapıyorlar. Dolayısıyla akademik çalışmaya pek gelmek istemiyorlar.

Gene olarak hoca açığı olduğuna işaret eden Özvar, bu alana ilgisi olanların hiç durmadan bu alanda çalışmalarına devam etmesi gerektiğini belirtiyor. “Doğrudan bu temaları da içeren bölümler ve programları şu anda tasarlıyoruz,” diye ekliyor.

Özvar: Türkiye’deki üniversitelerin sıralamasını yükseltmek amacımız

Özvar, genel olarak YÖK’ün amacının Türkiye’deki üniversitelerin dünya üniversitelerin yer aldığı listelerde çok daha üst sıralara gelmesini sağlamak olduğunu aktarıyor. Bu amaçlarını da “oyunu kurallarına göre oynayarak, yani dünyadaki büyük üniversiteler nasıl çalışıyorsa, nasıl büyük bir gayret ortaya koyuyorsa, ne kadar üretkense o kadar çalışarak” gerçekleştireceklerini belirtiyor ve bunun yollarını aradıklarından bahsediyor.

coinmuhendisi.com olarak da bildirdiğimiz üzere son zamanların en popüler konularından biri olan ve sanatçıların Blockchain alanına girmesini sağlayan NFT’ler, sanat ile teknolojinin birleşmesini geniş çapta sağladı. Birçok NFT’nin, Ethereum Blockchain’inde olduğunu da belirtmekte fayda var.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir