“Sır Değil” Madencilik Kralından Önemli Altın Tahmini!

Yayınlanma Tarihi: 06 Mayıs 2022 09:10:06

Madencilik ve sinema devi Frank Giustra, altın fiyatının merkez bankası yetkilileri, özellikle de Federal Rezerv tarafından on yıllardır küresel para sisteminde ABD dolarının üstünlüğünü korumak için daha geniş bir planla ‘manipüle edildiğini’ söylüyor.

“Merkez bankaları, altın fiyatlarını manipüle ediyor”

Fiore Group’un CEO’su ve aynı zamanda Lionsgate Entertainment’ın kurucusu olan Frank Giustra, geçmişte altın fiyatının merkez bankaları ve külçe bankaları tarafından ‘yönetildiğini’ söylemişti. Şimdi, iddiasını katlıyor ve fiyatın “tam manipüle edildiğini” söylüyor. Giustra, verdiği bir demeçte şu açıklamaları yapıyor:

ABD’nin 1971’de altını terk etmesinden bu yana, ABD dolarının üstünlüğünü korumasına izin vermek için altını bastırmaya çalıştıkları bir sır değil. Bu üstünlük, ev faiz oranlarınızı düşük tutmanız açısından önemli, enflasyon beklentilerini tutturmak önemli, birçok nedenden dolayı önemli.

Giustra, değerli metal piyasalarının yüksek kaldıraçlı doğası nedeniyle, altının sahtekarlığa ve diğer ticari manipülasyon biçimlerine karşı oldukça hassas olduğunu kaydediyor. Hatırlanacağı üzere Eylül 2020’de JPMorgan, CFTC tarafından metal vadeli işlem piyasalarını yanıltmaktan suçlu bulundu ve ardından 920 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Giustra, şunları söylüyor:

Son zamanlarda fark ettiğim şey, büyük bir satış emri olduğunda, altın fiyatının ezilmesi olduğunda, oldukça haince. Bana bilerek yapılmış gibi geliyor.

“Fed, altın manipülasyonunda kilit aktörlerden biri”

Giustra, Federal Rezerv’in daha büyük bir fiyat manipülasyon hareketini düzenlemede kilit aktörlerden biri olduğuna inandığını söylüyor ve şu şekilde izah ediyor:

Bence Fed külçe bankalarıyla çalışıyor ve külçe bankalarıyla doğrudan iletişim kurmaları gerekmediğini düşünüyorum. Bunu BIS (Bank of International Settlements) aracılığıyla yapabilir ve onlara vadeli işlem satmak için talimatlar verebilirler ve sonra bu külçe bankaları aracılığıyla yürütülür.

Giustra, bu fiyat manipülasyonunun arkasındaki yetkililerin eylemleri için net bir kanıt izi bırakmadıklarını kabul ediyor. “Bunun üzerinde asla dumanı tüten bir silah bulamayacaksın. İşte sorun bu. Sanırım, bundan yıllar sonra, neler yaptıklarını görmüş olacağız, ama sana bulman için dumanı tüten bir silah bırakmayacaklar” diyen Giustra, sadece dolaylı kanıtlar olduğunu ifade ediyor.

“Altın fiyatını sonsuza kadar bastıramazlar”

Daha da önemlisi Giustra, Federal Rezerv’in altın fiyatını sonsuza kadar manipüle etmeye ve bastırmaya devam edemeyeceğini belirtiyor. “Bu oyunu sonsuza kadar sürdüremezler” diyen madencilik kralı, altının uzun vadede hala yatırım yapmaya değer olduğuna dikkat çekiyor ve şunları söylüyor:

Hiçbir zaman sonsuza kadar süren bir manipülasyon olmadı. Sonunda, her şey yıkamadan çıkar. Şu anda ABD, Çin, Rusya ve dünyanın geri kalanı arasındaki dinamikler göz önüne alındığında, bu olasılığı beklediğimden daha erken görebileceğimizi düşünüyorum. Altın fiyatını sonsuza kadar bastıramazlar.

“ABD’nin ihtiyaç duyduğu son şey 3.000 dolarlık bir altın fiyatı”

Giustra’ya göre, Çin, altın destekli bir merkez bankası para birimini serbest bıraktığında, manipülasyon muhtemelen ortadan kalkacak ve altın fiyatı yeni bir düşük görecek. Şu anda, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler Giustra’nın finansal savaş dediği şeyle meşgul. Giustra, açıklamalarına şöyle devam ediyor:

Ülkeler arasındaki mali savaş çoktan başlamıştı. Ukrayna’daki bu sıcak savaştan önce zaten kaynamaya başlamıştı ve şimdi dolu. Küresel bir finansal savaşın içindeyiz. Yaptırımlar, yaptırım görme perspektifinden bakarsanız bir savaş eylemiydi. Yani, bir savaş yaşanıyor ve ABD bu savaşta elinden gelen her şekilde savaşıyor. ABD’nin ihtiyaç duyduğu son şey 3.000 dolarlık bir altın fiyatı çünkü bu sadece herkesi bir sorun olduğu konusunda uyaracak.

“Küresel para sisteminin sıfırlanması gerekiyor”

Giustra, tüm bunların mevcut küresel para sistemini sürdürülemez hale getirdiğini ve sert bir sıfırlamanın görülmesinin muhtemel olduğunu da sözlerine ekliyor. Giustra, mevcut durumdan hareketle şu tahminlerde bulunuyor:

Küresel para sisteminin sıfırlanması gerektiğinden şüpheleniyorum. Bitmedi. ABD doları, ticaret açıklarına göre aşırı değerli ve bence bunun sıfırlanması gerekiyor. Bunun, Bretton Woods anlaşması ve 1985 Plaza Anlaşması sırasında olduğu gibi, fikir birliği yoluyla olacağını öngörmüyorum. Bu gidişle, ilişkiler açısından çok rekabetçi ve çok gergin bir dünya var ve bence bu bizi zorlayacak.

“Dolar, tek küresel rezerv para birimi olma statüsünü kaybedecek”

Giustra, Çin ve Rusya’nın bu yeni küresel sıfırlamada doları düşürmek için birlikte ortak olmalarının muhtemel olduğunu da ifade ediyor. Giustra’nın yorumları, Coinmuhendisi.com olarak da haberlerimizde yer verdiğimiz Çin ve Rus merkez bankalarının yakın zamanda bir araya gelip kendi ulusal para birimlerinin geleceğini tartışma planlarını açıklamalarının ardından geldi.

Giustra, ABD dolarına gelince, muhtemelen tek küresel rezerv para birimi olma statüsünü kaybedeceğini ve bunun yerine çok kutuplu bir dünyada birkaç büyük küresel fiili para biriminden biri olarak hizmet edeceğini söylüyor. Giustra, görüşlerini şöyle detaylandırıyor:

Çatallı bir para sistemine sahip olunan bir dünyada, Batı için bir ABD doları sistemi ve diğer bazı ülkeler için belki de altın destekli bir sistem var.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir