Kriptolar:
30694
Bitcoin:
$67.011
% 0.63
BTC Dominasyonu:
%54.2
% 0.09
Piyasa Değeri:
$2.45 T
% 0.76
Korku & Açgözlülük:
74 / 100
Bitcoin:
$ 67.011
BTC Dominasyonu:
% 54.2
Piyasa Değeri:
$2.45 T

Powell, 2024’te Bir Kesinti Daha Yapılacağını İşaret Ediyor

jerome powell, powell

Son açıklamalarda, Federal Reserve yetkilileri 2024 için daha ölçülü bir faiz indirimi yaklaşımını vurguladı ve devam eden ekonomik değerlendirmeler ışığında yalnızca bir indirim öngörüyorlar.

Federal Reserve Başkanı Jerome Powell, Haziran toplantısının ardından yaptığı konuşmada Fed’in temkinli duruşuna dikkat çekti. “Maksimum istihdam ve istikrarlı fiyatlar sağlama görevimize bağlıyız. Ekonomik göstergeler dayanıklılık gösterirken, enflasyon hedefimizin üzerinde kalmaya devam ediyor” dedi. Bu, ekonomik koşullardaki değişiklikler doğrultusunda tahminlerini yeniden kalibre eden Fed yetkilileri arasında daha geniş bir fikir birliğini yansıtıyor.

Powell, Fed’in stratejisini ayrıntılandırarak esneklik ve veri odaklı kararların önemini vurguladı. “Ekonomik manzara dinamik ve politika kararlarımız gelen verilerle yönlendirilmeye devam edecek. 2024’te sadece bir faiz indirimi öngörüyoruz, bu da enflasyon hedeflerimize doğru sürdürülebilir ilerlemeye bağlıdır” diye belirtti.

Son Federal Reserve toplantısı, ekonomik büyümeyi destekleme ihtiyacı ile enflasyonist baskıları dizginleme arasında dengeli bir yaklaşım sergiledi. Yetkililer, faiz indirimi projeksiyonlarını azalttı ve Powell’ın temkinli iyimserlik mesajıyla uyumlu hale getirdi.

Bu Dikkatinizi Çekebilir: ABD TÜFE ve Fed Toplantısı: BTC Zararlarını Telafi Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Powell, karşılaşacakları zorlukları kabul ederek, “Mevcut ekonomik ortamın karmaşıklıklarını farkındayız ve ekonomiyi hedeflerimize yönlendirme çabalarımızda dikkatliyiz” dedi. Bu görüş, Bloomberg gibi çeşitli platformlarda da dile getirildi ve Fed’in politika yönündeki nüanslı değişimine dikkat çekildi.

Politika yönünde bir değişim hakkında konuşan Powell, faiz oranını değiştirmeden önce daha fazla “iyi veri” görmeleri gerektiğini söyledi ve politikalarının şu an için “iyi konumlandırılmış” olduğunu ekledi. “Eğer ekonomi sağlam kalır ve enflasyon devam ederse, mevcut hedef oranı korumaya hazırız” diye ekledi.

İşgücü hakkında konuşan Powell, “Göç yoluyla ve katılımın iyileşmesiyle birlikte işgücü arzının oldukça arttığını gördük. Çoğunlukla göç yoluyla bu süreç devam ediyor, ancak yine de en verimli yaş grubundaki işgücünde bazı artışlar yaşadık” dedi.

Powell, nötr oran hakkında, Fed yetkililerinin “faiz oranlarının pandemi öncesi seviyelerine geri dönme olasılığının daha düşük olduğu” görüşüne vardıklarını söyledi.

Önlemlerin yeterli olup olmadığı konusunda Powell, “Zaman geçtikçe, politikanın ne kadar kısıtlayıcı olduğu sorusu herkesin sorduğu bir soru haline geldi ve biz de bu soruyu soruyoruz. Ve biliyorsunuz, benim cevabım politikanın kısıtlayıcı olduğu yönünde. Yeterince kısıtlayıcı olup olmadığı sorusunu ise zamanla öğreneceğiz”  dedi.

Fed’in son kararı, güçlü iş büyümesi ile devam eden enflasyon arasında karışık ekonomik sinyallerin ortasında geldi. Merkez bankasının kademeli faiz indirimi yoluna olan bağlılığı, ekonomik istikrarı korurken enflasyon endişelerine de hitap etme amacını vurguluyor.

İşte Powell’ın söylemlerinden dikkat çekici kısımlar:

  • Enflasyonu %2’lik hedefimize indirme konusunda kararlıyız.
  • İşsizlik oranı düşük kalmaya devam ediyor. İşgücü piyasasının gücünün devam etmesini bekliyoruz.
  • Kısıtlayıcı politikayı sürdürüyoruz.
  • FED, GSYİH’nin geçen yıla göre yavaşlamasını bekliyor.
  • Şu anda enflasyon oranında değişiklik yapmayı düşünmüyoruz. Enflasyonun düşmesi için daha iyi verilere ihtiyacımız var.
  • Enflasyonun düşmesi için daha iyi verilere ihtiyacımız var.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Powell, 2024’te Bir Kesinti Daha Yapılacağını İşaret Ediyor” te bir düşünce

  1. Pingback: Bitcoin Madencilik Hisseleri Trump'ın Madencilik Yanlısı Vaadlerinin Ardından Yükseldi

  2. Pingback: Bitcoin Kurumsalları Tekrar Çekiyor! - Coin Mühendisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir