Kriptolar:
28093
Bitcoin:
$51.024
% 0.19
BTC Dominasyonu:
%51.7
% 0.08
Piyasa Değeri:
$1.93 T
% 2.40
Korku & Açgözlülük:
78 / 100
Bitcoin:
$ 51.024
BTC Dominasyonu:
% 51.7
Piyasa Değeri:
$1.93 T

Kripto şirketlerinin CEO’ları ABD kongre üyeleriyle düzenlemeleri görüşecek

Investing.com – Kripto para endüstrisi son yıllarda önemli bir büyüme kaydederken zaman zaman ABD yasa koyucuları, endüstriyle ilgili aksiyonlarda geç kaldıklarına dair eleştirilere maruz kaldı. Eleştirilerin odağında ise başıboş bırakılan sektörün dolandırıcılık risklerine açık olması vardı.

Bugün ise ABD’nin başkenti Washington’da 6 önemli kripto şirketinin CEO düzeyinde yöneticileri, kongre üyeleriyle bir oturum gerçekleştirecekler. Bu oturumun en önemli özelliği, kripto şirketleriyle kongre üyeleri arasındaki ilk büyük yüz yüze görüşme olması.

ABD kongresinde kripto para düzenlemeleri konusunda hem fikir olan Maxine Waters’ın liderlik edeceği kongre üyelerinin kripto şirketleri CEO’larına kullanıcılara ve yatırımcılara karşı sorumluluklarını artırma çağrısı yapılacağı düşünülüyor. CEO’ların ise kripto sektörünün ABD ekonomisi için avantajlarına vurgu yapacakları ve katı yasalar konulmasının bu avantajları ortadan kaldırabileceği konusundaki endişelerini paylaşacakları bildiriliyor.

Kripto para endüstrisi, Son zamanlarda gergin bir dönemdeyken 2 trilyon doların üzerinde bir pazar olmaya devam ediyor. Ayrıca geleneksel piyasalardaki kurumların kripto piyasasına her geçen gün artan bir ilgisi söz konusu.  

Görüşmede kimler bulunacak?

Görüşmeye Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Waters (D-CA) liderlik edecek. Kripto para düzenlemelerinin önemli bir savunucusu olan Waters’ın geçmiş dönemlerde kripto paralarla ilgili birkaç panel düzenlediği biliniyor.

Komitenin karşısında ise Coinbase (NASDAQ:COIN), Circle ve FTX gibi büyük çaplı kripto şirketlerin yöneticileri olacak. Şirket CEO’ların ortak kanısı, kripto para endüstrisiyle ilgili sağduyulu düzenlemeler getirilmesi.

Gündemdeki görüşmeyle ilgili FTX, geçen hafta resmi blog sayfasında net bir düzenleme gerekliliğiyle ilgili 10 maddelik bir bildiri yayımladı. Benzer bir gelişme geçen ay Binance’in kripto kullanıcılarının haklarını sıralandığı global bir ilanda da görülmüştü. Ayrıca önceki aylarda Coinbase’den de düzenleme konusunda ayrıntılı bir rapor yayımlamıştı. Bu arada Coinbase, görüşmeye CEO düzeyinde katılmayacak tek şirket gibi görünüyor. 

Kripto para düzenlemeleri hangi aşamada?

Kripto paraların merkezsiz doğası, düzenleme konusundaki en büyük engellerden biri olarak görülüyor. Ayrıca merkezsiz finans (DeFi) sektörünün ciddi şekilde büyümesi, Blockchain üzerinden kredi verme, mevduat tutma ve ticaret faaliyetlerinin yasalar ile korunmayan bir yapıda devam etmesi endişelerin temelini oluşturuyor. 

Bu düzenlenmemiş ortam, kimileri için cazip olarak görülse de endüstrideki otorite yoksunluğunun dolandırıcılık ve hack faaliyetlerine açık kapı bırakması da bilinen bir gerçek.

Çin’in bu yıl kripto para piyasası üzerindeki baskılarını en üst düzeye çıkarmasından sonra ABD, kripto paralar için çok daha önemli bir ülke haline geldi. Özellikle kripto para madencileri, Çin yasağından sonra ağırlıklarını ABD eyaletlerine kaydırdı. ABD düzenleyicileri artık sektörün düzenlemesi konusunda hem fikirler. Kripto para savunucuları ise şu an Çin ve Hindistan’a benzer katı düzenlemelerin ABD’de uygulanmaya başlayabileceği konusunda endişe duyuyorlar. 

 CEO’ların görüşmesinden hangi sonuçlar çıkabilir?

Gündemdeki görüşmenin kripto para endüstrisi için bir dönüm noktası olma olasılığı biraz düşük. Sonuç olarak bu görüşmeden bir kripto mevzuatı çıkmayacak. Görüşmenin daha çok kongre üyelerinin endüstri hakkında daha fazla bilgi talep etmesiyle ilgili olduğu düşünülüyor. Bu görüşmeden çıkacak sonuç ise 2022 yılında olası bir düzenleme tartışmalarına ışık tutacak bazı notlar içermesi açısından önemli olabilir. 

Yazar: Günay Caymaz

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir