IoTeX Nedir? IOTX Coin Nasıl Alınır?

Yayınlanma Tarihi: 09 Mayıs 2022 02:00:12

IoTeX nedir? IoTeX, fiziksel ve dijital dünyayı nesnelerin interneti (IoT) ve blockchain teknolojisi aracılığıyla birbirine entegre etmeyi amaçlar. Bu makalede IoTeX nedir, ne sunar, IOTX coin nedir, nasıl alınır, ne için kullanılır gibi sık sorulan soruların yanıtlarına erişebilirsiniz. coinmuhendisi.com olarak, merak eden okurlarımız için hazırladık.

IoTeX nedir?

2017 yılında kurulan IoTeX, nesnelerin interneti (IoT) alanına yoğunlaşmış bir blok zinciri ağıdır. Proje, merkeziyetsiz bir şekilde yönetilir. Dünya çapında geliştiriciler ve topluluk üyeleri projeye yön verir. Projenin yerel kripto para birimi IOTX coin’dir. IOTX, ağ içinde çeşitli kullanım durumlarına sahiptir. Bunlara ek olarak açık kaynak kodlu ağ, katman 1 blok zinciri olarak çalışır. Blok zinciri; akıllı cihazlar, merkeziyetsiz uygulamalar (dApp’ler) ve NFT’lere de çeşitli avantajlar sunar.

Güvenlik ve gizliliğe odaklanan proje, merkeziyetsiz ekosistem içerisinde kullanıcıların, verileri ve cihazları üzerinde tam kontrole sahip olmalarını amaçlar. Fiziksel ve dijital dünyayı birbirine entegre etmek için makine destekli DApp’lere, varlıklara ve hizmetlere demokratik erişim sunar. Ağ, kamera ve sensörler gibi çeşitli fiziksel dünya cihazlarını nesnelerin interneti teknolojisi aracılığıyla merkeziyetsiz uygulamalara bağlar.

Kullanıcılarına yüksek ölçeklenebilirlik ve performans sunan ağ, Roll-DPoS isimli kendine has bir konsensüs mekanizması kullanır. Halihazırda platformun, blok zincirine bağlanabilen iki ürünü bulunur. Bunlardan ilki, kimlik ve oturum açma hizmetlerini blok zincirini kullanarak sunan bir ev güvenliği kamera sistemidir. İkincisi ise konum, hareket gibi verileri eş zamanlı bir biçimde blok zinciri ağında işleyebilen bir sensördür.

IOTX coin nedir? Ne için kullanılır?

IoTeX blok zincirinin yerel kripto para birimi IOTX coin’dir. Altcoin’in maksimum arzı 10 milyar adet olarak sınırlandırılmıştır. IOTX, ağın merkeziyetsizliğini korumak ve düzgün bir şekilde işlemesini sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. Bu temel amaca ek olarak, altcoin’in ağ içinde çeşitli kullanım durumları bulunur.

Kullanıcılar IOTX’i kullanarak ağ içerisinde yaptıkları işlemlerin işlem ücretlerini ödeyebilir. Tokenin sahipleri, merkeziyetsiz platformun yönetimine katılabilir. Ağ içerisinde kullanılan hizmetler IOTX coin ile ödenir. Bunun yanında ağa yeni cihazlar kaydetmek isteyen kullanıcılar, IOTX varlıklarını kullanabilir. Yazının yazıldığı sırada IOTX, 945 milyon dolar civarında bir piyasa değeri ile en büyük 94. kripto para projesi konumundaydı. Altcoin’in maksimum arzının %95’ine denk gelen 9,54 milyar IOTX coin dolaşımda bulunuyordu.

IOTX coin nasıl alınır?

Mevcut olarak IOTX coin birçok büyük ve güvenilir kripto para borsası tarafından listelenmektedir. Altcoin’i listeleyen bu borsalar arasında Binance, Bybit ve Kucoin bulunur. IoTeX projesi ile ilgilenen yatırımcılar bu borsalardan birine üye olabilir. Eksiksiz bir şekilde üye olan yatırımcılar cüzdanlarına para yatırarak altcoin’i elde edebilir.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir