Kriptolar:
30302
Bitcoin:
$65.142
% 0.52
BTC Dominasyonu:
%54.7
% 0.16
Piyasa Değeri:
$2.34 T
% 2.51
Korku & Açgözlülük:
74 / 100
Bitcoin:
$ 65.142
BTC Dominasyonu:
% 54.7
Piyasa Değeri:
$2.34 T

Hindistan’dan gelen olumlu haberlerle kripto piyasaları pozitif seyirde

Investing.com – Kripto para piyasaları haftanın son iş gününde pozitif seyriyle dikkat çekiyor. Sermaye değerine göre en büyük 100 kripto para arasında öğleden sonraki işlemlerde 78 kripto varlık artıda. Buna karşın 28 kripto para negatif seyrini sürdürüyor. Dünkü işlemlerde ise negatif bölgedeki kripto paralar ağırlıktaydı. 

Piyasayı domine eden kripto varlıklar arasında Bitcoin (BTC), 57.000 dolar bandına doğru hareketine devam ederken Ethereum (ETH), 4.600 doların hemen altında hareket ediyor.

Kripto paralar hafta sonuna pozitif seyirle yaklaşıyor

Investing.com verilerine göre ilk 10 kripto para arasında Cardano (ADA), son 24 saatte yüzde 5,25 yükselişle 1,66 dolar bandına hareket ederken en çok kazandıran konumunda. ADA coin’in hemen arkasından ise Solana (SOL) yüzde 4,25 yükselişle 237 dolara yükselen fiyatıyla takip ediyor. İlk 10’da şu an tek kayıp gören altcoin DOGE ise yüzde 3 oranında değer düşüklüğüyle 0,21 doların hemen altında el değiştiriyor.

Kripto para piyasalarındaki olumlu seyir ise kısmen Hindistan’dan gelen olumlu haberlere bağlanıyor.

Hindistan kripto paraları yasaklamak yerine düzenleyecek

Hindistan’dan gelen son haberlere göre geçen hafta gündeme gelen yasaklama söylentilerinin aksine mevcut hükümetin kripto para birimlerini yasaklama niyetinin olmadığı bildiriliyor. Ancak kripto varlıkların Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsalar Kurulu (SEBI) önderliğinde düzenleme yapılması gündemde.

Son gelişmeler, hafta başında açıklamalarda bulunan Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman’ın söylemleriyle uyumlu şekilde geldi. Diğer yandan Hindistan, merkez bankası RBI’nın kontrolünde bir dijital para (CBDC) geliştirilmesi üzerinde çalışıyor.

Hintli yatırımcılar, kripto ticareti için ülkedeki merkezi borsaları kullanabilecek

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre düzenlemeler çerçevesinde en dikkat çekici nokta, kripto yatırımcılarının varlıklarını ülkenin yerel kripto borsalarında tutması zorunluluğu olarak görülüyor. Alınan bilgilere göre kripto para yatırımcıları, elindeki varlıkları beyan etme zorunluluğuna sahip olacak ve bunları düzenlenmiş yerel borsalarda tutabilecekler. Bu durum ülke vatandaşlarının kripto tasarruflarını yabancı borsalar ve harici cüzdanlarda tutamayacakları anlamına geliyor.

Şu an tasarı aşamasında olan kuralların yasalaşması durumunda uymayan vatandaşlar için maddi cezaların verileceği öngörülüyor. Kripto varlık ticaretinin ülke sınırları içerisinde takip edilmesindeki amacın mevcut hareketli izleyerek yasa dışı faaliyetlerin önüne geçmek olduğu düşünülüyor.

Kripto para ticaretiyle ilgili yasal çerçevenin hazırlanmasının yanında ülkede kripto para kullanılarak kara para aklama girişimleri içinde ciddi önlemler alınması bekleniyor. Hatırlanacağı üzere Hindistan Başbakanı Narendra Modi, geçen ay tüm demokratik devletlere kripto para düzenlemeleri konusunda ortak hareket etmek için çağrıda bulunmuştu. Modi, gerekli yasal düzenlemelerin yapılmaması halinde kripto paraların yanlış ellere bırakılabileceği riski konusunda uyarıda bulunmuştu.

Genel olarak ülkede kripto paraların yasaklanmasının söz konusu olmadığına dair çıkan haberler memnuniyetle karşılandı. Ancak parlamentoda şekillenecek olan kripto para düzenlemelerinin son durumu hakkında tedirginlik devam ediyor. 

Yazar: Günay Caymaz

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir