Kriptolar:
29790
Bitcoin:
$70.177
% 0.04
BTC Dominasyonu:
%53.1
% 0.69
Piyasa Değeri:
$2.59 T
% 1.64
Korku & Açgözlülük:
76 / 100
Bitcoin:
$ 70.177
BTC Dominasyonu:
% 53.1
Piyasa Değeri:
$2.59 T

Hillary Clinton: “Kripto paralar piyasa manipülasyonu için kullanılabilir”

Investing.com – Hillary Clinton, son zamanlarda kripto para endüstrisi hakkında yaptığı yorumlarla ön plana çıkıyor. Clinton son verdiği röportajda kripto paraların düzenlenmeleriyle ilgili tartışmalara da dahil oldu. 

Son dönemlerde kripto para piyasalarının varlığını kabul eden dünya çapındaki hükümetler arasında şimdi düzenlemeyle ilgili sesler artık daha yüksek çıkıyor. Ortak fikir düzenlemelerin getirilmesi yönünde olurken henüz ülke hükümetlerinin bu konuda ortak bir çatı altında bir araya gelemedikleri görülüyor. Düzenleme çağrısı yapan son isim ise eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton oldu ve tartışmaya farklı bir bakış açısı getirdi.

Clinton, ABD dolarının rezerv para konumunu hakkında endişeli

Hillary Clinton, ABD’ye rakip ülkelerin ve kuruluşların kripto paralar yoluyla dünyanın rezerv para birimi konumundaki doları istikrarsızlaştırmak için mücadele edebileceklerini vurguladı. Bu yolda amaçlarına ulaşmaları için teknolojiyi manipüle edebilecekleri konusunda uyarılarda bulundu. 

Clinton, Blockchain teknolojisi temelli olan kripto projelerinde biriken rezervlerin yasal bir çerçeveye oturulmadığı sürece geleneksel finans piyasaları için bir risk unsuru oluşturduklarını düşünüyor. Bu süreçte ise sosyal medyanın önemli bir araç olarak kullanıldığını söyledi. Sosyal medyanın daha önce seçimleri etkilemek için etkili bir şekilde kullanıldığını hatırlatan Clinton, kripto paraların da piyasaları manipüle etmek için kullanılabileceğine inanıyor.

Ayrıca yaptırımlar konusuna da değinen Hillary Clinton, yakın zamanda ABD hükümetinin de gündeminde olan bu konu hakkında yorumlarını aktardı. ABD’nin finansal istikrarını korumak için bazı ülkelere uyguladığı yaptırımların kripto paralar aracılığıyla aşılabileceği riskine inanıyor. 

Hillary Clinton, kripto paralarla ilgili endişelerini dile getirmeye devam ediyor

Hillary Clinton, geçen hafta da kripto paralarla ilgili endişelerini dile getirmişti. Bu endişelerin temelinde potansiyel olarak ABD dolarının zayıflaması ve ulus devletlerin ve global pazarların kripto paralar yüzünden tehdit altında kalabileceği yatıyor. Tüm bu eleştirilerinin ardından Biden yönetimine seslenen Clinton, düzenlemeler konusunda somut adımlar atılması gerekliliğini vurgularken zamanın ise kısıtlı olduğunu söyledi. 

Bunun yanında eski ABD Dışişleri Bakanı kripto paralarla ilgili yasaklama konusuna değinmezken bu sektörün bir an önce yasal çerçeve altına alınması konusunda görüş bildirmesi dikkat çekti.

Yazar: Günay Caymaz

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir