Kriptolar:
29856
Bitcoin:
$67.403
% 3.04
BTC Dominasyonu:
%52.9
% 0.21
Piyasa Değeri:
$2.53 T
% 1.90
Korku & Açgözlülük:
76 / 100
Bitcoin:
$ 67.403
BTC Dominasyonu:
% 52.9
Piyasa Değeri:
$2.53 T

Grayscale Bitcoin fonunu ETF’ye dönüştürebilecek mi? SEC kararı bekleniyor

Investing.com – Grayscale’in en büyük fonu olan GBTC kodlu Bitcoin fonunu borsada işlem gören fona (ETF) dönüştürme niyetiyle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna başvuruda bulunulmuştu. Şimdi Grayscale’in potansiyel ETF’si için karar, 24 Aralık tarihine kadar verilecek. Başvuru prosedürüne göre ETF başvurusuyla ilgili cevabın 45 gün içerisinde verilmesi gerekiyor. 

ABD SEC’in ilk onayladığı ETF olan Proshares Strategy ETF, bilindiği gibi Bitcoin vadeli işlemlerinin dayanak varlık olarak kullanıldığı bir ETF türüydü. Kripto para endüstrisinde ABD’de onay alan ETF olması bakımından büyük bir heyecan yarattı. Bitcoin’de tüm zamanların en yüksek değerini ulaşılmasında tetikleyici olan bu tarihi ETF onayı sonrası Grayscale, hızlı bir aksiyon aldı ve mevcut Bitcoin fonunu ETF’ye dönüştürme kararını aldı.

Grayscale’in GBTC’yi ETF’ye dönüştürme planı SEC’in masasında 

New York Merkezli Digital Currency Group’un kripto varlık yatırım yönetim şirketi, bu kararı ETF onayı sonrası amiral gemisi fonuna olan talebin düşmesiyle aldığı düşünülüyor. Bunun yanında kripto para yatırımcıların Grayscale Bitcoin fonunun negatif primli olarak işlem görmesinden dolayı zaman zaman memnuniyetsizliklerini dile getiriyorlardır. Bu yüzden yatırımcılar arasında ortalama yüzde 20 oranını bulan primli fiyatından ziyade doğrudan Bitcoin yatırımı yapmanın hatta aynı riski daha düşük primli Proshares Bitcoin Futures ETF ile alınmasının daha rasyonel olacağı düşüncesi hakimdi. 

Grayscale kripto varlık fonunu ETF’ye geçirebilirse eski günlerde olduğu gibi daha fazla yatırımcı çekebileceği düşüncesine sahip. Olası bir onay aynı zamanda piyasada yeni sermaye girişleri sağlayacağı için Bitcoin pazarı içinde olumlu bir gelişme olarak görülebilir. Karar için son gün 24 Aralık olarak gözükse de kesin karar günü için henüz net bir tarih belli olmamasıyla birlikte kabul edilip edilmeyeceği ya da daha ileri bir tarihe ertelenebileceği durumu hakkında net bir bilgi henüz yok.

SEC, yakın zamanda başka bir spot Bitcoin’e dayalı ETF başvurusunu erteledi

Bunun yanında Grayscale Bitcoin fonu (GBTC), spot Bitcoin’e dayalı bir finansal varlık olması özelliğiyle henüz SEC’in onaylamadığı bir ETF türü olacak. SEC, 2 Kasım tarihinde NYSE Arca tarafından sunulan kural değişikliği önerisi hakkında bir yorum talebinde bulunarak ETF başvurusunu yakından inceleme niyetini ortaya koydu. 

Grayscale’in GBTC fonunun bir ETF’ye dönüşüm başvurusuyla ilgili en büyük sorun ise SEC’in henüz spot Bitcoin’e dayalı bir ETF’ye sıcak bakmaması. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, geçtiğimiz günlerde VanEck’in benzer türdeki bir başvurusu hakkında kesin kararı vermeyip yatırım şirketinden talep edilen ek yorumla son kararını ertelemişti.

ABD kripto varlık yönetim şirketlerinin kurumsal yatırımcıları için önemli bir potansiyel gördüğü borsada işlem gören kripto varlık fonları konusunda ısrarı sürerken SEC, henüz bu tür yatırım ürünlerine mesafeli duruyor. Kimi piyasa katılımcıları ise olası bir onayın kripto para piyasalarında Bitcoin Futures ETF onayından daha büyük bir etki yaratabileceğini düşünüyor.

Yazar: Günay Caymaz

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir