FED’in Sıkılaştırma Döngüsü: Altın İçin Boğa mı Ayı mı?

Yayınlanma Tarihi: 06 Mart 2022 21:30:06

Bu ay Fed’in faiz oranlarını artırması bekleniyor. Usta analist Arkadiusz Sieron’a göre, sanılanın aksine, sıkılaştırmanın altın için olumsuz olması gerekmiyor. Analist tarihsel perspektiften sıkılaştırma döngülerine bakıyor. Arkadiusz Sieron’un ufuk açıcı yazısını Coinmühendisi.com okuyucuları için hazırladık.

Sıkılaştırma döngülerinde altının performansı nasıldı?

Mart 2022 – Fed’in niceliksel gevşemeyi sona erdirmesi ve bir pandemi krizinden kurtulma sırasında ilk kez federal fon oranını artırması bekleniyor. Kalkıştan sonra, Fed muhtemelen devasa bilançosunu küçültmeye başlayacak ve faiz oranlarını birkaç kez daha artıracak. Böylece, para politikasının sıkılaştırılması yavaş yavaş gerçek oluyor. Altın soru şu: Sarı metal bu koşullar altında nasıl davranacak?

Geçmişe bakalım. 2015-2019’un son sıkılaşma döngüsü altın fiyatları için oldukça olumluydu. Sarı metal bu dönemde 1.068 dolardan 1.320 dolara yükseldi (burada aylık ortalamaları kastediyorum), aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi yaklaşık %24 kazanç sağladı.

Gerçekten önemli olan, altının yükseliş ayı olan Aralık 2015’te dibe vurmuş olması. Dolayısıyla, bu bölümün bir tekrarını görürsek, altın 1.800 dolardan ayrılmalı ve kuzeye, cennetteki boğalar diyarına gitmeli. Ancak Aralık 2015’te reel faizler zirveye ulaşırken, Ocak 2016’da ABD doları yerel zirveyi buldu. Bu faktörler, birkaç yıl önce altın fiyatlarının fırlamasına yardımcı oldu, ancak bu sefer yeniden ortaya çıkmaları gerekmiyor.

Biraz daha derine inelim. Daha önceki sıkılaştırma döngüsü 2004 ile 2006 arasında gerçekleşti ve Fed’in faiz oranlarını 400 baz puandan fazla artırmasına rağmen, bugün düşünülemez bir şey olan altın için de harika bir zamandı. Aşağıdaki grafiğin gösterdiği gibi, sarı metalin fiyatı (aylık ortalama) 392 dolardan 634 dolara, yani %60’ın üzerine çıktı. Tıpkı bugün olduğu gibi, o zaman da enflasyon yükseliyordu, ancak aynı zamanda şu anda eksik olan bir faktör olan ABD doları endeksinde büyük bir zayıflık dönemiydi.

Hatta biraz daha geçmişe gidelim. Fed, 1994-1995 ve 1999-2000 dönemlerinde federal fon oranını da yükseltti. Aşağıdaki grafik, bu durumların altın fiyatları için oldukça nötr olduğunu gösteriyor. İlkinde altın yatay işlem gördü, ikincisinde ise düştü, yükseldi ve düşüşe döndü. Daha da önemlisi, tıpkı 2015’te olduğu gibi, 1999’un başlarındaki kalkıştan hemen sonra sarı metal dibe vurdu.

1980’lerde iki ana sıkma döngüsü vardı ve her ikisi de sarı metal için açıkça olumsuzdu. 1983-1984’te altın fiyatı, yükselen enflasyona rağmen 491 dolardan 348 dolara %29 düşerken, 1988-1989’da aşağıdaki grafikte görebileceğiniz gibi %12 daha düştü.

Sonunda zamanda geriye yolculuk yaparak Büyük Stagflasyon dönemine gittik! 1970’lerde, aşağıdaki tablonun gösterdiği gibi, Fed’in sıkılaştırma döngüleri altın için genel olarak olumluydu. 1972’den 1974’e kadar olan dönemde, sarı metalin ortalama aylık fiyatı 48 dolardan 172 dolara, yani %257’ye yükseldi. 1977-1980 arasındaki sıkılaşma altın için daha da iyi bir dönemdi. Fiyatı 132 dolardan 675 dolara, yani %411’e fırladı. Bununla birlikte, 1980-1981’deki parasal sıkılaştırma, sarı metalin daha sonra 409 dolara düşmesiyle pek olumlu olmadığını kanıtladı.

Döngülerin altın üzerindeki etkisinin analizi

2022 altın piyasası için tarihsel analizimizin etkileri nelerdir? Birincisi, Fed’in sıkılaştırma döngüsü altın için kötü olmak zorunda değil. Bu raporda, altın piyasası için dördü yükseliş, ikisi nötr ve üçü düşüş olmak üzere dokuz sıkılaştırma döngüsünü inceledim. İkincisi, tüm olumsuz vakalar 1980’lerde meydana gelirken, 21. yüzyılın en son iki döngüsü altın fiyatları için olumluydu. 2022 sıkılaştırma döngüsü için iyiye işaret ediyor.

Üçüncüsü, kilit nokta, her zaman olduğu gibi, daha geniş makroekonomik bağlamdır. Yani ABD doları, enflasyon ve reel faiz oranlarında neler olduğu. Örneğin, 1970’lerde Fed, yükselen enflasyonun ortasında faiz oranlarını yükseltiyordu. Ancak, Mart 1980’de yıllık TÜFE oranı zirve yaptı ve uzun bir dezenflasyon dönemi başladı. Bu nedenle, sıkılaşma döngüleri 1970’lerde genel olarak olumlu, 1980’lerde ise olumsuzdu.

Bu nedenle, yüzeyden bakıldığında, yüksek enflasyonun eşlik ettiği mevcut sıkılaştırmanın altın için yukarı yönlü olması gerektiği görülüyor. Ancak enflasyonun bu yıl zirve yapması bekleniyor. Bu olursa, reel faiz oranları daha da yükselebilir ve altın fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturabilir.

Lütfen gerçek federal fon oranının rekor düzeyde düşük olduğunu unutmayın. Enflasyon zirveye ulaşırsa, altın boğalarının tek umudu, Fed’in sıkılaştırma döngüsünün tarihsel olarak bir ekonomik yavaşlama veya durgunluk tarafından takip edildiği göz önüne alındığında, ya ABD dolarında düşüş eğilimi (küresel toparlanma ve ECB’nin para politikası sıkılaştırması arasında) ya da faiz oranlarının izlediği yol hakkındaki piyasa beklentilerinde güvercin bir değişim olacaktır.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir