Kriptolar:
29285
Bitcoin:
$64.680
% 1.02
BTC Dominasyonu:
%53.5
% 0.68
Piyasa Değeri:
$2.38 T
% 2.46
Korku & Açgözlülük:
66 / 100
Bitcoin:
$ 64.680
BTC Dominasyonu:
% 53.5
Piyasa Değeri:
$2.38 T

FED kararlarının açıklanmasıyla kripto piyasalarında yükseliş görülebilir mi? 

Investing.com – Bitcoin (BTC) ve altcoinler son günlerde ekonomik koşullara paralel olarak baskı altında kalmaya devam ediyor. Hafta sonu toparlanma çabaları ardından dün görülen satışlarda Bitcoin yüzde 7’ye ve Ethereum, yüzde 8,5’e yakın değer kayıpları gördü. Kripto para piyasalarındaki genel satışlar ise Çarşamba günü açıklanacak FED kararlarına atfediliyor.

Piyasa katılımcıları arasındaki genel görüş, FED’in parasal genişlemeden sıkılaştırma politikasına geçişi hızlandıracağına dair oluşurken bu durum kripto paralar gibi riskli varlıkları olumsuz etkiliyor. Bu hafta başından itibaren ise bu beklentilerin satın alındığına dair yorumlar söz konusu. Beklenti gerçekleştiğinde piyasanın nasıl bir yol izleyeceği merak konusu.

Kripto para piyasaları, Eylül ayındaki destek-direnç seviyelerini test ediyor

Bununla birlikte kripto para piyasaları toplam sermaye değeri, 4 Aralık’taki hızlı volatilite göz ardı edilirse Aralık ayının dip seviyelerini test etmeye devam ediyor. Dün 2,04 trilyon dolara kadar gerileyen toplam sermaye değeri, Eylül ayında ilk olarak destek ve daha sonra direnç olarak çalışan değeri test ediyor. 

Önceki dönemlerde FED’in enflasyonu geçici olarak gören yorumları ve düşük faiz politikası hem hisse senedi piyasaları hem de kripto para piyasalarındaki riskli varlıkları talep görmesine neden olmuş ve ciddi fiyat artışları görülmüştü. Şimdi FED’in tahvil alımlarının azaltılmasını hızlandırma kararını yinelemesi ve faiz artırımına başlayacağına dair sinyaller vereceğine yönelik beklentiler, piyasalarda satış baskısının canlı kalmasına neden oluyor.

İyimserler “beklentinin satıldığını, gerçekleşenin satın alınacağını” düşünüyor

Piyasa yatırımcıları arasında iyimser kalanlar, bugünkü düşüşlerin FED kararı öncesi son geri çekilmeler olarak görülebileceğini söylüyorlar. Bu bağlamda iyimserler, kritik destek fiyatlarına çekilmiş olan Bitcoin (BTC) ve diğer yüksek sermayeli kripto varlıklarda Aralık ayının ikinci yarısında yeni alıcılarla yeniden yükseliş trendine başlayacağı görüşlerini koruyorlar. Bu senaryo gerçekleşirse piyasalarda genel bir söylem olan “beklentiyi satın al, gerçekleşeni sat” görüşü riskli piyasalarda bu sefer ters yönlü olarak çalışmış olacak. 

FED kararları merakla bekleniyor

Şimdi geleneksel piyasalarla birlikte kripto para piyasalarındaki yatırımcılar da iki gün boyunca süren toplantılardan çıkan kararların Çarşamba günü açıklanmasını bekliyor. FED kararlarıyla ilgili genel görüş ise ABD Merkez Bankasının 2022 yılı içinde en az bir kez faiz artırımı yapması ve daralma politikasını hızlandırması yönünde yoğunlaşıyor. 

Bazı yatırımcıların iyimser görüşler söz konusu olsa da FED kararlarıyla ilgili bu görüşlerin gerçeğe dönmesi piyasalarda likiditenin daha da azalacağı şeklinde yorumlanabilir. Diğer gelişmelerden bağımsız olarak likidite düşüklüğü, önümüzdeki dönemlerde kripto paralar gibi riskli varlıklara sermaye girişlerinin azalması sonucunu doğurabilir. Piyasa hakkında kötümser olanlar bu likidite düşüklüğü üzerinde duruyor. 

Diğer yandan piyasaların yönü hakkında son derece önemli olan FED kararları haricinde piyasayı etkileyebilecek farklı gelişmelerin de oluşması söz konusu. Kripto para yatırımcıları, mevcut gelişmelere çok hızlı tepki verdikleri için piyasalarda 2022 yılında hangi görüşün ağır basacağını görmek ilginç olacak.

Yazar: Günay Caymaz

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir