5 Yıl Önce Bitcoin, DOGE ve ETH’ye 100 Dolar Koysaydınız Şimdi Ne Olurdu?

admin

Kripto para piyasası, yüksek kazançlarıyla bilindiği kadar saatler içinde %50’yi aşan sert düşüşleriyle de bilinir. Trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan Bitcoin (BTC) bile ansız haberler eşliğinde %30’lara kadar değer kaybedebiliyor. Böyle bir düşüşü en son geçen yılın Aralık ayında gördük. Lider kripto, o zamandan bu yana daha da değer kaybederken, uzun vadeli yatırımcılarının ortalamalarına henüz yaklaşmadı bile. Bu yazıda, 5 yıl önce DOGE, Ethereum veya Bitcoin’e ayırılan 100 doların bugün nasıl göründüğüne bakalım. Kısa bir karşılaştırma için ABD hisselerinin aynı dönemdeki getirisiyle başlıyoruz.

Bitcoin, DOGE ve Etherum’a ayrılan 100 doların bugünlerdeki değeri

Başlıca ABD hisselerine yatırım yapanlar Mart 2017’den bu yana makul getiriler elde ettiler. Aslında, SPDR S&P 500 ETF (SPY), Invesco QQQ Trust Series 1 (QQQ) ve SPDR Dow Jones Industrial Average ETF Trust (DIA) %77,22, %146,34 ve %58,01 geri döndü. Diğer yandan, en popüler kripto para birimlerinin bir kısmı, ETF’ler gibi denenmiş ve gerçek yatırımları önemsiz kılan getirilere sahip. 5 yıl önce satın alan ve uzun vadede ellerinde tutan erken kripto para yatırımcıları, yatırımlarından destansı getiriler elde ettiler.

Göze çarpan getiriler için, daha geniş kripto piyasasının en büyük şok edicileri arasında yer alan ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın gözdesi olan Dogecoin’den başka bir yere bakmayın, meme kriptosu yazılım mühendisi Billy Markus tarafından sadece 3 saat içinde oluşturuldu. 2021, fenomenlerin, sanatçıların ve milyarderlerin tweet’leri eşliğinde Dogecoin’in destansı boğasına zemin hazırlamıştı. Daha sonraları Shiba ve Floki gibi taklit meme token’lerinde patladığını gördük. Aşağıdaki listede, Mart 2017’de her birine 100 dolar ayırmanız durumunda bugün cüzdanınızda hangi rakamların yer alacağı görülmektedir.

  • Bitcoin (BTC): 4.061,86 dolar
  • Ethereum (ETH): 5,136,59 dolar
  • Dogecoin (DOGE): 48.844,10 dolar

İlginç bir makale daha arıyorsanız, coinmuhendisi.com olarak derlediğimiz, Snoop Dogg’dan Jazy-Z’ye ünlülerin hangi NFT koleksiyonlarına ne kadar yatırım yaptığına buradan göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir