Tarihi Bitcoin ETF’i yüksek hacimle başladı

İlk Bitcoin yatırım fonu piyasalara yüksek işlem hacmiyle girdi.

Proshares’in Bitcoin yatırım fonu ilk işlem gününde yüzde 5’i aşan primle 42,15 doları test etti.

Fonla ilgili yüksek işlem hacmi de dikkat çekti.

Bloomberg’in derlediği verilere göre fon ilk işlem gününün ilk 20 dakikasında 264 milyon dolarlık işlem hacmine ulaştı.

Bu ETF’lerin işlem görmeye başlaması, 6,7 trilyon dolar büyüklüğündeki ETF sektörü tarafından neredeyse 10 yıldır sürdürülen bir kampanyanın sonucu olarak gerçekleşmiş oldu.

Bu yatırım araçlarının destekçileri, Facebook Inc.’ye kendi fikirlerini çaldığı iddiası ile açtıkları dava ile tanınan ikiz kardeşler Cameron ve Tyler Winklevoss’un 2013 yılında bir Bitcoin ETF’si için ilk başvuruyu yapmalarından bu yana, kripto paraların yaygın kabulünün teyidi olarak böyle bir resmi bir onay arıyorlardı.

Grayscale de fon dönüşüm başvurusu yaptı

Proshares’in Bitcoin fonu işlem görmeye başlarken dünyanın en büyük Bitcoin fonu Grayscale’den de dönüşüm başvurusu haberi geldi.

Grayscale Investment, dünyanın en büyük Bitcoin fonunu Borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürmek için New York Borsası ile resmi süreci başlattı.

Grayscale’in en büyük Bitcoin fonunu ETF’e dönüştürme başvurusu ProShares’in Bitcoin ETF’inin işleme açılma gününde gerçekleşti. ProShares ETF’i kripto varlıklarla ilişkili türev ve vadeli enstrümanları barındırırken ABD sermaye piyasaları düzenleyici SEC de sadece türev tabanlı kripto varlıkların bulundurulmasına izin vermişti.

Grayscale Bitcoin fonu ise kripto paraları doğrudan bulunduruyor ve SEC henüz buna izin vermiş değil. Böylece Grayscale’in başvurusu için SEC’in fonu reddetme ya da erteleme şansı bulunuyor. Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein ise şirketin halihazırda var olan fonu borsa yatırım fonuna dönüştürme konusunda yüzde 100 kararlı olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir