Kripto para piyasasında son durum: Hangi altcoinler dikkat çekiyor?

Investing.com – Kripto para piyasasının toplam değeri bugün 2,63 trilyon dolara ulaşmış durumda. Piyasa değeri, tüm zamanların en yüksek seviyelerinde dalgalanırken toplam altcoin sermaye değeri ise 1,45 trilyon dolar ile rekor seviyelere ulaştı. Investing.com verilerine göre piyasanın bugün için hesaplanan ortalama işlem hacmi 100 milyar dolar seviyelerinde devam ediyor.

Bitcoin (BTC) bugün 63.000 dolar seviyesini yeniden kazanmak için mücadele ederken 1,19 trilyon dolar sermaye değeriyle piyasanın yaklaşık yüzde 45’ine hakim durumda bulunuyor. Kripto para 67.000 dolar seviyesinde ATH gördükten sonra 60.000 dolar bandından aldığı destek ile toparlanma periyoduna devam ediyor.

Piyasanın en büyük altcoin’i Ethereum (ETH) ise son bir haftadır Bitcoin’den daha iyi performans gösteriyor. Son 7 günlük periyotta yüzde 10’dan fazla değer kazancıyla bugün 4.200 dolardan el değiştiren Ether için önemli gelişmeler fiyatlanıyor gibi gözüküyor.

Ethereum ağında yarın gerçekleşmesi planlanan Altair güncellemesi ETH 2.0 sürecinde zincir birleşimi öncesi son teknik düzeltme olacağı için önem arz ediyor ve güncellemenin sorunsuz gerçekleşmesi ETH/USD’nin primli hareketine devam etmesini sağlayabilir.

Dikkat çeken altcoin performansları

İlk 10 arasında bulanan diğer altcoin’lere göz attığımızda önemli kazanımlar ve sıralama değişikliği dikkat çekiyor. Buna göre ilk 10 kripto para arasında haftalık bazda dikkat çeken kripto para Solana.

Solana (SOL), son 7 günde yüzde 33 oranında değer kazanarak sıralamada XRP’nin önüne geçerek en değerli 6 kripto para oldu. Hemen önündeki piyasanın en büyük stabil coin’i Tether (USDT) ile arasında şu an 6 milyar dolarlık bir sermaye farkı bulunuyor.

Listeyi biraz daha genişlettiğimizde ilk 20 arasında Solana performansına yakın değer artışları görmek mümkün. Özellikle popülerliğini yitirmeyen Shiba Inu, son 24 saatte yüzde 10 artışla 0,0000424 dolardan işlem görürken son 7 günlük değer kazancını yüzde 50’ye çıkardı.

İlk 20’de Terra (LUNA) (%24), Avalanche (AVAX) (%29), Chainlink (LINK) (%24) ve Polygon (MATIC) (%20) haftalık performanslarıyla öne çıkan diğer altcoin’ler arasında yer alıyor.

Kripto piyasalarından önemli gelişmeler

Piyasayı yakından ilgilendiren gelişmeler arasında Mastercard’ın bankalar ve işletmeler için kripto hizmetleri sunmasına altyapı hazırlığı içinde olması kripto yatırımcıları arasında coşkuyla karşılandı. Diğer yandan Tesla’nın yeniden Bitcoin ödemelerini kabul edebileceğine dair ipuçları heyecan uyandırdı.

Tesla’nın 3. çeyrek için hazırlanan raporda bulunan “Gelecekte ürün ve hizmetlerimiz için kripto para birimlerinde işlem yapma uygulamasını yeniden başlatabiliriz.” yorumu, piyasa tarafından Tesla yakında Bitcoin ödemelerini yeniden başlatabilir şeklinde yorumlandı. Bu yorumla kripto ödemeleri için kapıyı açık bırakan elektrikli araç üreticisi, henüz net bir açıklama yapmadı.

Son olarak Bloomberg kaynaklarına göre ABD Hazine Bakanlığı öncülüğünde bu hafta yayımlanacak raporda SEC’e stabil coin düzenlemeleri için yetki verilmesinin muhtemel olduğuna dair sızan haberler bulunuyor. Bu raporun ayrıntılarının yayımlanması sonrası haftanın geri kalanında kripto para piyasaları için hareketli geçebilir.

Yazar: Günay Caymaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir