Günün öne çıkan Bitcoin gelişmeleri

Investing.com – Piyasanın en değerleri kripto varlığı Bitcoin (BTC), gün çerisinde 63.000 dolar sınırına doğru yükseldikten sonra akşam saatlerine doğru bir miktar ivme kaybediyor gibi görünüyor. Şu an 62.000 doların altına kayma girişiminde bulunan Bitcoin, günlük yüzde 2’ye yakın bir değer kaybını yansıtıyor. 

Bugün Bitcoin piyasasını ilgilendiren haberler arasında SEC Başkanı Gary Gensler’in son açıklamaları, CME’de primli işlem görmeye başlayan Bitcoin vadeli ürünleri, yüksek enflasyon tartışmalarına Bitcoin ve kripto paraların dahil edilmesi, Tesla’nın 3. çeyrek mali raporunda Bitcoin için verdiği ipuçları gibi gelişmeler bulunuyor.

Gary Gensler Spot Bitcoin’e dayalı ETF’ler konusundaki olumsuz tavrını sürdürüyor

Yahoo (NASDAQ:AABA) Finance’ın “All Markets Summit Monday” programında konuşan SEC Başkanı Gary Gensler, 2,75 trilyon dolara ulaşan kripto para pazarı için endişelerini yineledi ve yatırımcıların tam anlamıyla korunamadığını söyledi. Gensler, bu haliyle kripto piyasalarını “vahşi batı” olarak nitelendirmeye devam ediyor. 

SEC Başkanı, spot Bitcoin’e dayalı ETF’ler hakkında net bir ifadede bulunmasa da sözleri henüz böyle bir türev ürüne sıcak bakmadığı şeklinde yorumlanıyor.

CME Bitcoin vadeli işlemleri primli fiyattan devam ediyor

Bitcoin Futures ETF’lerin işlem görmeye başlamasıyla oluşan yüksek talep, Chicago Ticaret Borsası’nda (CME), Bitcoin vadelilerinin fiyatının, spot Bitcoin fiyatından daha yüksek olmasına neden oluyor. Aradaki fiyat farkı, oynaklığa göre 1000 dolar seviyelerine kadar çıkarken Bitcoin’e dolaylı yoldan yatırım yapmayı tercih edenler, şu an spot Bitcoin alımından daha fazla maliyete katlanmak zorunda kalıyorlar. 

Yüksek enflasyon tartışmalarına Elon Musk da katılıyor

Dünyanın en zengin adamı, dünyanın yüksek enflasyon riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarıda bulundu ve Musk’a göre bu yüksek enflasyon dönemi, uzun süre devam edebilir. 

Yüksek enflasyon söylemlerinin artmaya başlaması kripto paraların deflasyonist bir yapıya sahip olmasından ötürü kripto sektörünün baskın isimlerinin konuya müdahil olmasını sağladı. 

Elon Musk dışında Ark Invest CEO’su Cathie Wood, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor ve Twitter CEO’su Jack Dorsey de konuya dahil olarak kısa vadede güçlü bir enflasyonist baskı gördüklerini dile getirdiler. 

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor ise uzun vadede enflasyon koruması düşünen bir birey için en pratik çözümün Bitcoin olacağı konusundaki iddiasını sürdürüyor.

3. en büyük Bitcoin balinası portföyüne önemli miktarda BTC ekledi

Bitcoin ile ilgili diğer çarpıcı bir gelişme ise Bitcoin blockchain ağından geliyor. Bitcoin ağını izleyen firmalardan alınan bilgilere göre adreslerinde bulunan Bitcoin miktarına göre 3. en büyük Bitcoin balinası, birkaç haftanın ardından yeniden harekete geçti. 

Bitcoin balinasının günün erken saatlerinde 37 milyon dolar değerinin üzerinde Bitcoin’i portföyüne eklediği görüldü. İzlenen transfere göre 596 Bitcoin’e denk gelen işlemin ortalama 62.930 dolar fiyatından gerçekleştiği belirtildi. Bu tür yüksek miktarlı alımların Bitcoin fiyatını aşağı yönlü sarkma riskini azalttığı biliniyor.

Yazar: Günay Caymaz

Günün öne çıkan Bitcoin gelişmeleri” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir