Ethereum ağında bu hafta önemli bir güncelleme gerçekleşecek

Investing.com – Kripto para endüstrisinde bu hafta piyasanın en büyük akıllı sözleşmeler ağı için önemli bir gelişme söz konusu. Ethereum ağı, sonunda onu hisse ispatı protokolüne taşıyacak olan bir yol haritasında başka bir önemli güncelleme için hazırlanıyor. 

27 Ekim’de gerçekleşmesi planlanan Altair yükseltmesi, Ethereum’un iş ispatından hisse ispatına geçiş sürecinde önemli bir güncelleme olarak görülüyor. Hemen belirtmekte fayda var ki bu güncelleme, Ether ağının fikir birliği mekanizması ve node operatörleriyle ilgili olup Ethereum ticareti yapanları ve elinde tutanları etkilemeyecektir. 

Bu güncellemeden önceki Londra hard fork sürecinde ağ, EIP-1559 gibi önemli bir güncellemeyi başarıyla hayata geçirmişti. EIP-1559, Ethereum ağında gerçekleştirilen işlemlerden doğan ücretlerin yakılması mekanizmasını olarak biliniyor ve Ethereum arzında otomatik bir kıtlık oluşturması için tasarlanmıştı. EIP-1559 kapsamında şimdiye kadar 2 milyar dolar değerinde Ethereum yakıldı.

Altair yükseltmesi Ethereum için ne anlama geliyor?

27 Ekim Çarşamba günü 74.260 devrinde yayınlanması planlanan Altair yükseltmesi Beacon Chain’de (ETH 2.0’ın staking zinciri) gerçekleşecek. 

Temelde Altair yükseltmesi, node olarak bilinen doğrulayıcıları daha kararlı tutmak, ağın daha merkezsiz hale gelmesini sağlamak amacıyla bir takım teknik detaylar içeriyor. Bu yükseltme ise adını kuzey takımyıldızının en parlak yıldızı olan “Altair”den alıyor. 

Bu yükseltme, hareketsiz duran ve kusurlu davranışlar sergileyen Ethereum node’lerin ağ ceza ücretlerini artıracağı için doğrulayıcıları doğrudan etkileyecek. Bunun yanında doğrulayıcılar için ödül mekanizmasında da bir düzenleme yapılacak. 

İşin aslı Altair yükseltmesi bir sonraki çok daha önemli bir güncelleme olan birleşme için bir ısınma süreci olarak görülüyor. Altair, Beacon Chain’deki son pürüzleri giderdikten sonra 2022 yılında Ethereum ana zinciri, Ethereum 2.0 Beacon zinciriyle kalıcı olarak birleştirilecek. Böylece Ethereum’un hisse ispatına (Proof of Stake – PoS) geçişi tam olarak gerçekleşmiş olacak. 

Daha çevreci hale gelecek Ether, Bitcoin’i tahtından indirebilir mi?

Diğer yandan Ethereum, PoS protokolüne başarılı şekilde geçiş yaptıktan sonra ağın enerji kullanımının yüzde 99,95 oranında azalması bekleniyor. Bu Ethereum’u çok daha çevreci bi ağ yapacak olup kripto piyasalarındaki -her ne kadar farklı amaçlara hizmet etseler de- en büyük rakibi Bitcoin’e karşı önemli bir avantaj elde edecek. 

Ethereum 2.0 süreci şimdiye kadar kararlı ve büyük oranda sorunsuz şekilde ilerledi. Bundan sonraki sürecin de sorun devam etmesiyle piyasa katılımcıları Ether’in önümüzdeki dönemlerde Bitcoin’den çok daha iyi performans göstereceğini düşünüyor. Bazı piyasa yorumcuları ise ETH 2.0 sürecini tamamladıktan sonra Ether’in Bitcoin’den fiyat açısından pozitif ayrışarak, en büyük kripto para olabileceğini dair iddiaları söz konusu. Şimdiye kadarki tablo ise Ether’in Bitcoin ile korelasyonun yüksek şekilde ilerlemesi.

Altair güncellemesi öncesi ETH/USD’de son durum

Bu hafta gerçekleşmesi planlanan Altair güncellemesi öncesi Ethereum, son 7 günlük performansa göre  en büyük kripto paradan daha iyi bir grafiğe sahipti gösterdi. Her iki kripto para da bu hafta ATH tazelerken Ethereum, 4.366,91 dolar olarak belirledi.

Bitcoin, an itibarıyla bugünkü yükselişi hesaba katarak baktığımızda son 7 günde yüzde 4’e yakın değer kazanırken 63.100 dolardan el değiştiriyordu. Ethereum ise yüzde 10,53 değer kazancıyla 4.150 dolar seviyesinde bulunuyor. 

Yazar: Günay Caymaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir